Translate (Çeviri)

Blog Arşivi

Bu Blogda Ara

24 Nisan 2021 Cumartesi

Sigismund Thalberg

Sigismund Thalberg

Hayatı:

Sigismund Thalberg (8 Ocak 1812 - 27 Nisan 1871) besteci ve 19. yüzyılın en seçkin piyano virtüözlerinden biridir.

8 Ocak 1812'de İsviçre, Cenevre yakınlarındaki Pâquis'de doğdu. Efsaneye göre, Prens Moritz Dietrichstein ve Barones Maria Julia Wetzlar von Plankenstern'in gayri meşru oğluydu. Ancak doğum belgesine göre, ikisi de Frankfurt-am-Main'den Joseph Thalberg ve Fortunée Stein'in oğluydu.

Thalberg'in çocukluğu ve erken gençliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Annesinin onu 10 yaşında Viyana'ya getirmiş olması muhtemeldir. Thalberg'in kendi hesabına göre, Beethoven'in 9. Senfonisinin ilk performansına 7 Mayıs 1824'te Kärntnerthorthater'da katıldı.

Thalberg'in ilk öğretmenlerine dair hiçbir kanıt yok. Wurzbach'a göre annesi ve annesi Barones von Wetzlar, çocukluk ve gençlik yıllarında eğitimiyle meşgul, parlak bir amatör piyanistti. Bu nedenle ona piyanoda ilk talimatını vermiş olabilir.

1826 baharında Thalberg, Londra'da Ignaz Moscheles ile çalıştı. 14 Ağustos 1836'da Felix Mendelssohn'a yazılan bir mektuba göre Moscheles, Thalberg'in büyük bir sanatçı olmak için daha fazla yardıma ihtiyaç duyulmayacak bir seviyeye çoktan ulaştığı izlenimine sahipti. Thalberg'in Londra'daki ilk halka açık performansı 17 Mayıs 1826'da gerçekleşti. 6 Nisan 1827'de Viyana'da ilk hareketi ve 6 Mayıs 1827'de Hummel'in B Minor'daki Adagio ve Rondo konçertosunu çaldı. Bundan sonra Thalberg, Viyana'da düzenli olarak performans sergiledi. Repertuvarı, Hummel ve Beethoven'in konçertoları da dahil olmak üzere ağırlıklı olarak klasikti. Ayrıca oda müziği yaptı. 1828 yılında Op. 1, gelen melodiler üzerine bir fantezi Carl Maria von Weber 'in Euryanthe yayınlandı.

1830'da Thalberg, Mendelssohn ve Frédéric Chopin ile Viyana'da tanıştı. Mektupları, Thalberg'in asıl gücünün şaşırtıcı teknik becerileri olduğu görüşünü gösteriyor. Daha fazla bilgi 10 yaşındaki Clara Wieck'in günlüğünde bulunabilir. Thalberg'i 14 Mayıs 1830'da Leipzig tiyatrosunda verdiği bir konserde dinlemişti. Kendi Piyano Konçertosu 5. op. Ve kendi fantezisini çalmıştı. Clara, iki gün önce 2. John Field Konçertosu'nun ilk solosunu çalmıştı.ona ve onunla birlikte dört elli Hummel Sonatının ilk hareketi. Babası Friedrich Wieck tarafından düzenlenen günlüğü, Thalberg'in "çok başarılı" olduğunu belirtiyor. Çalması net ve netti, aynı zamanda çok güçlü ve anlamlıydı.

1830'ların başında Thalberg, Simon Sechter ile kontrpuan okudu. Sonuç olarak, Thalberg'in bu dönemdeki bazı fantezilerinde kanon ve füg pasajları bulunabilir. Bir örnek onun Fantasy, Op. 12, Bellini'nin bir marş teması ve varyasyonları (bunlardan biri bir kanon) ve lirik temalı bir füg içeren Norma operasından melodiler üzerine. Fantezi 1834'te yayınlandı ve çok popüler oldu; ancak yayınlandığında bazıları tarafından, örneğin Robert Schumann tarafından eleştirildi.

Thalberg, beste tarzını başarıyla değiştirerek kontrpuanları azalttı. Aralarında Deux Airs russes varyesleri Op.17 de dahil olmak üzere yeni tarzındaki birçok eser, Schumann tarafından coşkuyla övüldü.

Kasım 1835'te Thalberg Paris'e geldi. 16 Kasım 1835'te Avusturya büyükelçisi Kont Rudolph Apponyi'nin özel bir konserinde sahne aldı. 24 Ocak 1836'da "Society of the Paris Conservatoire konserleri"nin bir konserine katıldı ve "Grande Fantaisie op. 22"yi çaldı. Thalberg, aralarında Rossini ve Meyerbeer'in de bulunduğu pek çok önde gelen sanatçı tarafından övgüyle karşılandı.

Chopin, sanatçı arkadaşlarının coşkusunu paylaşmadı. Chopin, Thalberg'in Viyana'da çaldığını dinledikten sonra şunları yazdı: "Harika çalıyor, ama benim adamım değil. Benden daha genç ve hanımları memnun ediyor. La Muette'de potpuri yapıyor, piyanosunu ve fortesini elle değil pedalla yapıyor, oktav yaptığım için onda birini alıyor ve elmas gömlek çivileri giyiyor."

16 Nisan 1836'da Thalberg ilk solo konserini Paris'te verdi ve başarı yine sansasyoneldi. Rudolph Apponyi'nin günlüğüne göre Thalberg, daha önce hiçbir virtüözün tek bir konserden elde edemediği bir meblağ olan 10.000 Frank kâr etti. 

Thalberg, 1837 Şubatının başında Paris'e döndükten sonra, onunla Liszt arasında bir rekabet gelişti. 4 Şubat'ta Thalberg, Liszt'in hayatında ilk kez konser verdiğini duydu. Thalberg şaşkındı. Liszt bir düzineden fazla konser verirken, Thalberg 12 Mart 1837'de Paris Konservatuarı'nda sadece bir konser ve 2 Nisan 1837'de bir konser daha verdi. Ayrıca 31 Mart 1837'de hem Liszt hem de Thalberg bir yardım konserinde çaldı.

Mayıs 1837'de Thalberg Londra'da bir konser verdi ve ardından The Athenaeum coşkulu bir eleştiri yaptı. Böyle bir coşku, sonraki yıllarda Thalberg'i takip etti. Rossini'nin Moïse operasından melodiler üzerine yaptığı "Fantastik op.33" 19. yüzyılın en ünlü konser parçalarından biri haline geldi ve hala Berlioz'un Memoirs (1869) adlı eserinde övgüyle karşılandı. Fantezi Mart 1839'un sonunda yayınlandı ve Mayıs 1839'da bundan çok memnun olan Clara Wieck tarafından incelendi. 1848'de bu fantezi Liszt'in kızı Blandine tarafından oynandı.

Thalberg Mayıs 1837'de Londra'da kaldıktan sonra, İngiltere'nin çeşitli kasabalarında konserler veren ilk kısa bir tur yaptı, ancak hastalandı ve kısa süre sonra Viyana'ya döndü. 1838 baharında tekrar Paris'te konserler verdi. 4 Mart 1838 tarihli Revue et Gazette müzikalinde (bu arada Thalberg'in ününün arttığını gösteriyor) artık "bestecilerimizin en ünlüsü" olarak anılıyordu. Thalberg, 18 Nisan 1838'de Paris'ten ayrıldı ve Liszt'in Macaristan'daki sel felaketinin kurbanları yararına bir yardım konseri verdiği gün Viyana'ya gitti. Thalberg Liszt'i akşam yemeğine davet etti ve iki büyük piyanist 28'inde, Liszt'e evinde "Castor ve Pollux"a sahip olmaktan çok memnun olduğunu söyleyen Prens Moritz Dietrichstein ile birlikte yemek yedi. Akşam boyunca Thalberg, Liszt'e takdire şayan bir açık sözlülükle şunları söyledi: "Size kıyasla , Viyana'da başarılı bir zamandan daha fazla keyif almadım "Liszt'in 29 Nisan 1838'deki konserinden sonra ertesi gün tekrar yemek yediler. Liszt ve Thalberg, Metternich'in akşam yemeği konuklarıydı Liszt'in Viyana'da kaldığı süre boyunca Thalberg hiç performans göstermedi.

Ekim 1838'de Thalberg, Robert Schumann ile tanıştı. Schumann'ın günlüğüne göre Thalberg, Chopin, Joseph Christoph Kessler ve Ferdinand Hiller'in hafıza etüdlerinden çaldı. 

Thalberg'in Viyana'daki "Elveda konserinden" sonra ilk uzun Avrupa turnesine başladı. 19 ve 21 Aralık 1838'de Dresden'de iki konser verdi ve sarayda iki kez sahne aldı.

30 Aralık 1838'de Leipzig'de ikinci bir konser verdikten sonra Thalberg, bir dizi konser vermek için Berlin'e gitti. Via Danzig, Mitau ve St.Petersburg'da performans sergilediği diğer yerler mükemmel eleştiriler aldı. St.Petersburg'dan bir vapurla Londra'ya gitti ve burada konserler verdi. Daha sonra arkadaşı kemancı Charles de Bériot ile buluşmak için Brüksel'e gitti. Orada birkaç özel performans verdi.

Thalberg Brüksel'den sonra Rheinland'a geldi ve burada Bériot ile bir dizi konser verdi. 1840 Şubatının başında Londra'ya döndü ve ardından Liszt'in gelişini bekleyen annesi Barones Wetzlar ile birlikte Londra'dan Paris'e gitti.

Thalberg, 1838 yılının Aralık ayında, Leipzig'de kaldığı süre boyunca, turunun sonunda izin alacağını ve 1840 baharında Paris'te kaldığı süre boyunca hiçbir konserde performans sergilemediğini duyurmuştu.

Paris konser sezonunun sona ermesinden sonra Thalberg, Rhineland'e turist olarak seyahat etti. 

Thalberg, 1840 sonbaharında Brüksel'de konser verdi. Daha sonra Ocak 1841'e kadar kaldığı Frankfurt-am-Main'e gitti. Thalberg'in 1841 baharında tekrar Paris'te konserler vereceği duyurulmuştu, ancak planlarını değiştirdi.

Francesca Thalberg'in Haziran 1858'de Amerika'ya gitmesinin ve kısa bir süre sonra kocasıyla birlikte aceleyle Avrupa'ya dönmesinin gerçek nedeni bilinmemektedir. Thalberg'in kayınpederi Lablache'nin 23 Ocak 1858'de ölümü bunun bir nedeni olabilir. Bir başka olasılık da, doğal babası Prens Franz Joseph von Dietrichstein'ın yerine geçmesini sağlamak için Thalberg'i meşrulaştırma düşüncesi olmuş olabilir.

Thalberg'in Avrupa'ya dönmesinin ardından, Lablache'ye ait bir villada Napoli yakınlarındaki Posillipo'ya yerleşti. Sonraki dört yıl boyunca Thalberg orada sessizlik içinde yaşadı. 

1871'de öldü ve Napoli'nin Doganella bölümünde, Napoli (Napoli) İtalya'daki Nuovo Mezarlığı'na gömüldü.

Eserleri:

 • Hexameron
 • Hexaméron, S. 392
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 5. Tempo di tarantella en sol mineur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 24. Tempo di polacca en la bémol majeur
 • Grand duo concertant sur des motifs de Semiramide, op. 54
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 14. Allegretto ma non troppo en ré majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 18. Moderato (Tempo di marcia) en ré mineur
 • Grand duo concertant sur des motifs de l'opéra "Les Huguenots" de Meyerbeer, op. 43
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 20. Allegro vivace en si bémol majeur
 • Grande Fantaisie sur les motifs de Don Pasquale, op. 67
 • Hexaméron, S. 365b: III. Variation I. Ben marcato
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 23. Andantino en si majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 10. Andante cantabile en si bémol majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 12. Allegretto en ré bémol majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 4. Andantino en ré majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 22. Allegretto ma non troppo en ré mineur
 • Hexaméron, S. 392: III. Variation I. Ben marcato
 • Grand Fantaisie sur l'Opéra "Beatrice di Tenda" de Bellini, op. 49
 • Grande Fantaisie sur l'opéra Semiramide de Rossini, op. 51
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 13. Molto adagio en si bémol majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 2. Moderato en mi majeur
 • 3 Nocturnes, op. 21: No. 1
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 16. Allegro vivace en ré bémol majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 17. Adagio en fa majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 7. Lento con molta espressione en ut majeur
 • Piano Concerto in F minor, op. 5: I. Allegro maestoso
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 8. Presto en la mineur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 21. Allegretto moderato en la mineur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe"
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 6. Molto vivace en mi bémol majeur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 3. Molto agitato en la mineur
 • Piano Concerto in F minor, op. 5: III. Rondo. Allegro
 • Piano Concerto in F minor, op. 5: II. Adagio
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 9. Andantino con moto en ré majeur
 • Fantaisie sur l’opéra Moïse de Rossini, op. 33
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 19. Molto vivace en si mineur
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 11. Allegretto moderato en fa majeur
 • Grande Fantaisie sur la sérénade et le menuet de Don Juan, op. 42
 • 3 Nocturnes, op. 21
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 15. Presto agitato en sol mineur
 • Thême et Etude, op. 45
 • Grande fantaisie sur le Barbier de Séville, Opéra de Rossini, op. 63
 • 24 pensées musicales, op. 75 "Les Soirées de Pausilippe": No. 1. Andantino en la bémol majeur
Biyografiler sayfasına dönmek için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar:
1. Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayın.
2. Yazım kurallarına özen gösterin.
3. Yasalara aykırı, hakaret içeren, düzeysiz veya reklam içeren yorumlarda bulunmayın.

*** Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, yazım kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.

Popüler Yayınlar

Etiketler

18 mart (1) 23 Nisan (1) 9/8'lik Presto (1) acapella (1) Adnan Atalay (1) Adrien Brody (1) Ah Bir Ataş Ver (1) akapella (1) akor (1) akustik gitar (1) akvaryum (1) Aladağlar (2) Alfred Denis Cortot (1) Ali Uçan (1) Alman (3) Alman folk müzik (1) Altai Kai (3) altay (1) Altın Bişşik (1) alto (1) Anadolu rock (5) Anna Magdalena Bach (1) Antonín Dvořák (1) Antonio Vivaldi (1) armoni (1) Arthur Rubinstein (1) Artur Schnabel (1) arya (1) aşk (2) Atatürk (5) Ayhan Baran (1) Ayrıldı Gönül (1) Ayrılık (1) Ayşen Gruda (1) Azerbaycan (6) Bach (4) Badi Nedim Ofdağ (1) bafra (1) bando (1) Barış Manço (2) barok (3) Bartholdy (1) Bartolomeo Cristofori (1) bas gitar (1) Beethoven (1) bemol (1) beste (1) Beyazıt Öztürk (1) Beyer (2) Birol Işıkdemir (1) Biz Aşkı Meleklerden Çaldık (1) bizim nesil (1) blues (4) Bolu (4) Brahms (1) Buğra Gültek (1) Bulgar Tangosu (1) Burcu Güneş (1) Burgmüller (2) Bydgoszcz Blues (1) Carmen (1) Cemal Reşit Rey (1) cen karaca (1) Charles-Louis Hanon (1) Chopin (2) Cihan Ünal (1) Claude Debussy (1) Clementi (2) Constantin Dinu Lipatti (1) Cortot (1) Czerny (2) Çağdaş Dönem (1) çalgı (1) çalgılama (1) Çalın Davulları (1) çanakkale (1) çanakkale türküsü (1) Çaykovski (2) çingeneler zamanı (1) çocuk (1) çocuklar (1) dağlar (2) Debre (1) Debussy (1) Dede Efendi (1) dijital piyano (2) Dino Lipatti (1) dizi müzikleri (1) do majör (1) do majör prelude (1) doğa (3) Doğu Türkistan (1) Dört Kitabın Mânâsı (1) Drama (1) Drama Köprüsü (1) Duvernoy (2) duygu (1) Efe (1) eğitim (8) eğitim öğretim (2) eğitim-öğretim (2) eğitimci (2) Eğriçam Deresi (1) elalem (1) elektro gitar (4) elektro piyano (2) Elveda Rumeli (3) Emil Gilels (1) empresyonizm (1) ergenlik (1) ergenlik dönemi (1) Erzurum (2) Eşkıya (1) eteği belinde (1) etüt (3) Ey Güzel Kırım (5) falco (1) Faruk Yener (1) Faun (1) Fazıl Say (1) Federkleid (1) Felix Mendelssohn Bartholdy (1) Ferdinand Beyer (4) Fırat (1) Fırat Türküsü (1) film (2) film tanıtımı (1) finale (1) flüt (2) folk müzik (2) fotoğraf (1) Franz Liszt (1) Franz Peter Schubert (1) Franz Schubert (1) Frédéric Chopin (1) fret (1) Gagauz (1) Gagavuz (5) Gagavuz halk yırı (3) Gagavuzya (2) gelecek (1) George Bizet (1) George Frideric Handel (2) gitar (15) goran bregoviç (1) Gottschalk (1) güzel sanatlar lisesi (6) Hacıvat Karagöz (2) Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü (2) halk yırı (2) Haluk Bilginer (1) Handel (2) Hanon (1) Hanon tekniği (1) Haydn (1) heavy metal (7) Henry Purcell (1) hiçlik (1) Horowitz (1) Hoşça Kal Abim (1) Iğdır'ın Al Alması (1) İGSL (2) iki el koordinasyon (1) İlkadım (1) İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (2) İndim Yarın Bahçasına (1) İngiliz (1) insan (2) İnsan ve Müzik (1) İnsan ve Sanat Eğitimi (1) İrşad Aydın (1) isteksizlik (1) İstiklal Marşı (1) İstiklâl Marşı (1) İtalyan (1) izlenimcilik (1) J. W. Schaum (1) jenny (1) Johann Friedrich Franz Burgmüller (2) Johann Sebastian Bach (4) Johannes Brahms (1) Jonathan Goldman (1) Joseph Haydn (1) kai kojong (1) kamajay (3) Kasap Havası (1) Kastamonu (2) Kazak (5) Kemal Sahir Gürel (1) keman (2) Kırım (6) KırımHalk Yırı (2) Kitap (6) Klasik Dönem (1) klasik gitar (1) klavikord (1) klavisteryum (1) klavsen (1) kolay (1) konçerto (1) konser (1) konservatuvar kontralto (1) konsol piyano (2) koro (1) kurşun yarası (1) Kurtalan Ekspres (1) kuyruklu piyano (2) la minör (1) La Minör Inventions (1) Led Zeppelin (1) LGS (1) Lipatti (1) Lizst (1) Louis Moreau Gottschalk (1) Ludvig van Beethoven (1) Makedonya (2) Manastır (1) Manastır Türküsü (1) mani (1) manuş baba (1) manzara (1) Mari Kız (1) Martha Argerich (1) Mehmet Ömür (1) melodi (1) melodram (1) merak (1) metal (6) metronom (1) millî eğitim (2) motif (1) motivasyon (2) Mozart (1) Muhittin Korkmaz (1) Muzaffer Sarısözen (1) Muzio Clementi (1) Münir Nurettin Selçuk (1) müzik (2) Müzik Kılavuzu (1) müzik öğretmeni (1) Müzik sözlüğü (6) müzik teknolojisi (1) Napoliten (1) nasıl çalınır (7) natürel (1) naz barı (1) Nazar Eyle (1) Nazmi Ilıcalı (1) nevruz (2) Nilüfer (1) nota (2) OglanElini Sallama (1) oktav (1) okul (7) opera (1) org (2) Orhan Gencebay (1) Orta Asya (1) Oy Nazlı Yarim (1) öğrenci (1) öğretmen (1) öğretmenler (2) Öğretmenler Günü (1) öğretmenlik (2) özdemir erdoğan (1) özgürlük (1) özgüven (1) özgüven gelişimi (1) p (1) paflagonya (1) Pagan (1) pandemi (3) parmak geçişi (1) partisyon (1) perde (1) Piyano (18) piyano başlangıç seviyesi (1) piyano düzenlemesi (2) piyano eğitimi (14) piyano etüt (5) piyano kitap (2) piyano öğretmeni (16) piyano tekniği (21) Piyano Tekniğinin Biyomekanik Temeli (1) piyano türleri (1) piyano virtüözleri (11) piyano virtüözü (11) piyano-gitar (7) piyanonun tarihçesi (2) polifonik (1) Polonya (1) pop (1) portatif piyano (1) porte (1) presto (2) proje (1) psikoloji (4) Purcell (1) Pyotr İlyiç Çaykovski (2) Rahmaninov (1) rapsodi (1) rekrut (1) Richard Wagner (1) Richter (1) ritm (1) Robert Schumann (1) rock (11) Romance (1) romantik dönem (3) romantik dönem piyano (2) Rubinstein (1) Ruhi Su (1) Rumeli (5) Rus (1) sahne fobisi (1) salgın (3) Samsun (3) Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (3) sanat (1) Sarabande (1) Sarı Gelin (1) Schaum (1) Schnabel (1) School of Rock (1) schubert (1) Schumann (1) Seba Baştuğ Şen (1) Seçil Hitit (3) Selanik (2) serenad (1) Sergey Rahmaninov (1) ses (2) ses kayıt (1) Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri (1) Sesin Peşinde (1) Seslerin Gizli Gücü (1) sevgi (1) Sezen Aksu (2) Sigismund Thalberg (1) Sol Majör Minuetto (1) sol majör no 101 (1) Sol Majör No 74 (1) Sol Minör Allegretto Menuet (1) Sol Minör Menuet (2) sonat (1) Sonatina in F Majör (1) Sonatina Op. 36 No 1 (1) soprano (1) sosyoloji (1) sözlük (6) Sözüm Var (1) Stairway To Heaven (1) stephen kurudimov (1) Su (1) Suat Arıkan (1) Süha Ünsal (1) Sviatoslav Richter (1) şan (2) Şebnem Sönmez (1) Şenel Genç (1) tango (2) Tatar (6) teknoloji (1) Thalberg (1) The Pianist (1) titreşim (1) ton bulma (1) toplum (6) Turan (2) Tuva (2) türk (4) Türk 100'ler - Müzisyenler (1) Türk Dünyası Müzikleri (15) Türk Marşı (1) Türkistan (1) türkü (21) Ufuk Önen (1) uvertür (1) Uygur (1) uzaktan eğitim (2) Veda (1) vibrato (1) virtüöz (11) Vivaldi (1) Vladimir Horowitz (1) Wagner (1) Wolfgang Amadeus Mozart (1) Yaşar Kurt (1) yaşru (2) yaylı çalgılar (1) Yıldız Kenter (1) yıldızların altında (1) yılgınlık (1) Zeki Duygulu (1) Zeybek (1)