Translate (Çeviri)

Blog Arşivi

Bu Blogda Ara

26 Nisan 2021 Pazartesi

Vladimir Horowitz

Vladimir Horowitz

Hayatı:

Vladimir Samoylovich Horowitz (Ukraynaca: Владимир Самойлович Горовиц, Volodymyr Samijlovich Gorovitz, 1 Ekim 1903 - 5 Kasım 1989) Rus asıllı bir Amerikan klasik müzik piyanisti ve bestecisi. Onun tekniği ve ses renginin kullanımı ve onun icra etme heyecanı efsanevi kabul edilirdi. Horowitz 20. yüzyılın en büyük piyano virtüözlerinden biri olarak kabul edilir.

Horowitz'in Berdychiv'de doğduğunu ileri süren asılsız iddialar vardır; ancak Kiev doğum belgesinde açık bir şekilde doğum yeri olarak belirtilmiştir.

Horowitz, Yahudi kökenli ve dört çocuklu Samuil Horowitz ve bir piyanist olan Sophia Bodik'in en küçük çocuğuydu. Samuil zengin bir elektrik mühendisi ve Alman üreticiler için elektrik motor dağıtıcısıydı. Horowitz'in büyükbabası Joachim, sanat destekçisi bir seyyardı. 

Horowitz 1903'te doğdu ama askerlik görevinde ellerine zarar verme riskini engellemek için babası oğlunun 1904'te doğduğunu iddia ederek, doğum yaşından bir yıl genç gösterdi. 1904 yılı Horowitz'in hayat süresi boyunca birçok referans çalışmasında yer almıştır.

Horowitz erken yaşlarda ilk piyano eğitimini piyanist olan annesinden almıştır. 1912'de Kiev Konservatuvarı'na girmiştir ve burada Vladimir Puçalski, Sergey Tarnovski, ve Feliks Blumenfeld tarafından eğitilmiştir. İlk tek kişilik resitali 1920'de Harkov'da gerçekleşmiştir.

Horowitz'in ünü büyümüş, ve devamında ülke İç Savaş'taki maddi sıkıntılardan dolayı ücreti para yerine genellikle ekmek, tereyağ ve çikolata gibi gıda maddeleriyle ödenen Rusya'da tura başlamıştır. Horowitz 1922-1923 sezonunda, tek başına Petrograd'da 11 farklı programda 23 tane konser vermiştir. Piyanist olarak erken başarısına rağmen, Horowitz besteci olmak istediğini belirtmiş, ve bu kariyeri sadece Rus Devrimi'nde tüm mülkünü kaybetmiş ailesine yardım etmek için üstlenmiştir.

1925 Aralık'ında, Horowitz görünürde Artur Schnabel ile çalışmak için batı sınırını geçmiştir. Geri dönmemeye niyetli olan piyanist, başlangıç konserlerini finanse etmek için ayakkabılarına Amerikan Dolarlarını ve İngiliz Sterlinlerini yerleştirmişti.

Horowitz ülkesi dışında ilk 18 Aralık 1925'te Berlin'de sahneye çıkmıştır. Sonrasında Paris'te, Londra'da ve New York'ta icra etmiştir. Horowitz, 1927 Uluslararası Chopin Piyano Yarışması'nda Ukrayna'yı açılışta temsil etmek için Sovyet yetkilileri tarafından seçilmiş; ancak, piyanist batıda kalmaya karar verdiği için yarışmaya katılmamıştır.

Horowitz ABD'de ilk sahne gösterimini Carneige Salonu'nda 12 Ocak 1928'de yapmıştır. Kendisi gibi Amerika'da ilk sahne çıkışını yapan Sir Thomas Beecham'ın yönetiminde Çaykovski'nin 1 No'lu Piyano Konçertosu'nu çalmıştır. Horowitz sonradan Beecham ile kendisinin tempolarla ilgili farklı düşüncelere sahip olduğunu, Beecham'ın parçayı akıldan çaldığını ve onun parçayı bilmediğini söyleyerek onu eleştirmiştir. Horowitz'ın seyircilerde bıraktığı izlenim olağanüstüydü. The New York Times yazarı Olin Downes, soloist ve koro şefi arasındaki halat çekme savaşına eleştirel bakıyordu, ama Downes ikinci hareketteki Horowitz'in çalış tonunu ve finaldeki muazzam tekniğini övmüş, Horowitz'in çalışını "bozkırlardan çıkan kasırga" olarak ifade etmiştir. İlk sahne gösterisinde, Horowitz seyirciyi heyecanlandıracak belirgin bir yetenek sergilemiştir ve bunu tüm iş hayatı boyunca sürdürmüştür. Downes, "Bir piyanistin bu şehirdeki seyircide coşku uyandıralı yıllar olmuştu." diye açıklamıştır. Horowitz'in solo resitalinde, Downes Horowitz'in icrasını "Tümü olmasa bile büyük bir yorumlayıcının özelliklerine sahip." diyerek nitelendirmiştir. 1933'te, bir gösteride ilk defa koro şefi Arturo Toscanini Beethoven'ın "İmparator" isimli 5 No'lu Piyano Konçertosu'nu çalmıştır. Horowitz ve Toscanini, kayıtlarda ve sahnede birçok kez birlikte konser vermiştir. Horowitz 1939'de Amerika'ya yerleşmiş, 1944'te ABD vatandaşı olmuştur.

Resitallerdeki coşkulu tepkiye rağmen, Horowitz giderek piyanist olarak kendi yeteneklerinden şüphe duymaya başlamıştır. Birkaç durumda, piyanist sahneyi zorla itilmiştir. Birkaç kere, halka açık konserlerde çalarken çalmayı bırakıp gitmiştir. Horowitz, 1 Şubat 1968'de Carnegie Salon'unda kaydedilen ilk televizyon gösterisini sahnelemiştir, daha sonra gösterisi 22 Eylül'de CBS kanalında ülkenin tamamında gösterilecek şekilde televizyonda yayınlanmıştır.

1926'da Freiburg, Almanya'da Welte-Mignon stüdyolarında oyuncu piyano için birkaç kayıt yapmıştır. Onun ilk gramofon kayıtları Amerika'da 1928'da Victor plak şirketi için yapılmıştır. Büyük Bunalım'ın ekonomik etkisinden dolayı, RCA Victor, Avrupa'da üretilen kayıtlarının His Master's Voice şirketi tarafından basılmasına izin vermiştir ve RCA Victor'un London merkezli anlaşmalı şirketi olmuştur. Horowitz'in 1930'da, Avrupa'daki ilk kaydı olan, Albert Coates ve London Senfoni Orkestrası ile birlikte icra ettiği Rachmaninoff'un 3 No'lu Piano Konçertosu'nun dünya prömiyeri kaydını yapmıştır. 1936 yılı boyunca, Horowitz HMV için, içinde 1932 hesabıyla ünlü olduğu Liszt'in Si minör Sonat'ı bulunduğu solo piyano repertuvarı kayıtları yapmaya devam etmiştir. 1940'ın başlarında, Horowitz'in kayıt etkinliği Amerika'dayken yine yoğunlaşmıştır. O yıl, Brahms'ın 2 No'lu Piyano Konçertosu'nu kaydetmiş ve 1941'de Toscanini'nin yönetmenliği altında NBC Senfoni Orkestrası eşliğinde Çaykovski'nin 1 No'lu Piyano Konçertosu'nu kaydetmiştir. 1959'da, RCA Victor Horowitz'in ve Toscanini'nin bulunduğu Çaykovski konçertosunun 1943 yılı canlı performansını yayınlamıştır; bu kayıt çoğunlukla ticari kayda göre daha üstün kabul edilir, ve Grammy Onur Listesi için seçilmiştir. Horowitz'in ikinci emekliliği sırasında, ki 1953'te başlamıştır, New York'taki evinde Scriabin'in ve Clementi'in LP'leri dahil bir dizi kayıt yapmıştır. Horowitz'in ilk stereo kaydı, 1959'da, Beethoven'ın piyano sonatlarına adanmıştır.

1962'de Horowitz ünlü kayıtlarını Columbia Records için sırayla kaydetmeye başlamıştır. En ünlü kayıtları, 1965 dönüşünde Carnegie Salon'unda ve 1968'de CBS tarafından yayınlanan "Vladimir Horowitz: Carneige Salon'da Bir Konser" adlı televizyon özeli için kaydedilmiş kayıtlarıdır. Horowitz 1969'da kayıt edilmiş ve Prix Mondial du Disque ödülünü almış Schumann'ın Kresileriana bestesi dâhil, stüdyo kayıtları yapmaya devam etmiştir.

1975'te Horowitz Amerika Radyo Kurumu'na geri dönmüş ve 1982'ye kadar canlı kayıt yapmaya devam etmiştir. Deutsche Grammophon ile 1985'te anlaşmış, ve 1989'a kadar, kendisinin bu parçaya ait tek kaydı olan Mozart'ın 23 No'lu Piyano Konçertosu'nun kaydı dahil, stüdyo kayıtları ve canlı kayıtlar yapmıştır. 20 Nisan 1986 tarihinde Moskova'da yapılan televizyon yayını dahil, dört belgesel bu zamanda çekilmiştir. Sony Classical plak şirketi yaptığı için son kayıt, ölümünden dört gün önce tamamlanmış ve daha önceden hiç kaydedilmemiş repertuvarını içermiştir.

Horowitz'in bütün kayıtları, bazıları birden çok kez, CD'ye basılmıştır. Horowitz'in ölümüne doğru, CD'ler önceden yayınlanmamış materyalleri içeren şekilde basılmıştır. Bu yayınlanmamış parçalar, 1945-1951 arasında Carneige Salon'unda Horowitz için özel olarak kayıt edilmiştir.

Horowitz 1937 ve 1962 arasında 7 öğrenci yetiştirmiştir: Nico Kaufmann (1937), Byron Janis (1944–1948), Gary Graffman (1953–1955), Coleman Blumfield (1956–1958), Ronald Turini (1957–1963), Alexander Fiorillo (1960–1962) ve Ivan Davis (1961–1962).

Janis Horowitz'in öğrencisi olduğu sırada kendisini Horowitz'in vekil oğlu olarak tanıtmıştır, ve kendisi konser turneleri sırasında Horowitz ve eşiyle birlikte yolculuk etmiştir. Davis, Franz Liszt Yarışması'nı kazandıktan bir gün sonra Horowitz'in onu araması ile onun öğrencisi olmak için davet edilmiştir. Bu sırada Davis'in Columbia Records ile sözleşmesi vardı ve planlanmış bir ulusal turu vardı. Horowitz bu zaman süresince sadece üç öğrenciyi eğittiğini iddia etmiştir. Horowitz "Birçok genç, geçmişte benim öğrencim olduğunu söyler ama benim ders verdiğim sadece üç kişi vardı. Eğer birisi aksini iddia ediyorsa, doğru değildir. Bana dört ay boyunca icra eden öğrenciler geldi. Haftada bir. Onlarla çalışmayı bıraktım çünkü gelişme göstermediler." Biyografi yazarı Glenn Plaskin'e göre, "Horowitz'in çoğu öğrencisini inkar etmesi ve öğrencilerin çalışma süreleri ile ilgili gerçekleri bulunıklaştırması onun o dönemdeki kişiliğindeki değişken doğası hakkında bir şeyler söylemektedir. 

Horowitz ders vermeye 1980'lerde tekrar geri dönmüştür, çoktan iş sahibi olmuş Murray Perahia ve Eduardus Halim ile çalışmıştır.

1933'te bir sivil törende Horowitz, Toscanini'nin kızı Wanda ile evlenmiştir. Horowitz Yahudi ve Wanda Katolik olmasına rağmen, bu onlar için bir sorun olmamıştır ve bunu önemsememişlerdir. Wanda'nın hiç Rusça bilmediği ve Horowitz'in çok az İtalyanca bildiği gibi, asıl kullandıkları dil Fransızca olmuştur. Çiftin Sonia Toscanini Horowitz adlı bir çocukları olmuştur. Sonia'nın ölümünün aşırı uyuşturucudan, kazara veya intihardan dolayı olduğu asla belirlenmemiştir.

Evliliğine rağmen, Horowitz'in eşcinsel olduğuna dair sürekli söylentiler vardı. Arthur Rubinstein Horowitz hakkında "Herkes bunu biliyor ve onu eşcinsel olarak kabul ediyor." demiştir. 

Horowitz bir keresinde şaka olarak "Üç tür piyanist vardır: Yahudi piyanist, eşcinsel piyanist, ve kötü piyanist." demiştir.

Eylül 2013'te The New York Times'daki bir makalede, Kenneth Leedom, Horowitz'in 5 yıl birlikte çalıştığı eski yardımcısı onunla sevgili olarak gizli bir ilişki içinde olduklarını söyleyerek hak talebinde bulunmuş, ve "Birlikte harika bir hayatımız vardı. Zor bir adamdı, en azından. İnanılmaz bir sinir vardı içinde. Yere ve benim üstüme çoğu kez yemekleri atıyordu. Masa örtüsünü eline alır ve hızlıca masadan çeker, ve bütün yemekler havada uçuşurdu. Çok fazla kez sinir krizleri geçirirdi. Ama yine de sakin ve tatlıydı. Çok tatlı, çok sevimli. Ve beni çok seviyordu." demiştir.

1940'larda, Horowitz psikiyatriste gitmeye başlamıştı. 1960'larda ve 1970'lerde piyanist depresyondan dolayı elektroşok tedavisi görmüştür.

1982'de Horowitz anti-depresan ilaç tedavisine başladı; bu sırada ayrıca alkol aldığına dair raporlarda mevcuttur. Bunun sonucunda bu dönemde piyano çalışı fark edilir ölçüde gerilemiştir. Piyanist'in 1983 yılında Japonya'da ve Amerika'da verdiği konserler sırasında icrası hafıza duraklamalarından ve fiziksel hakimiyetini kaybettiğinden dolayı bozulmuştur. Sonrasında bir Japon eleştirmen Horowitz'i "kıymetli, antik, çatlamış bir vazo"ya benzetmiştir. İlerideki iki yıl boyunca halka açık yerlerde icra etmeyi bırakmıştır.

1985'te Horowitz artık ilaç tedavisi görmüyor veya alkol almıyor, konser vermeye ve kayıt yapmaya geri dönmüştü. İlk emeklilik sonrasındaki konseri sahnede olmamış, bir belgesel film olan "Vladimir Horowitz: Son Romantik"de icra etmiştir. Sonraki birçok konserinde, seksenlerindeki piyanist kayda değer tekniğe sahip olmasına rağmen ustalığını ve çalışındaki renkliliğini gösterişli çalma şekliyle değiştirmiştir. Harold C. Schonberg ve Richard Dyer dâahil birçok eleştirmen, 1985 sonrası verdiği konserlerde ve yaptığı kayıtlarda sonraki yıllarına göre icrasının en iyisi olduğunu düşünmüşlerdir.

Horowitz 1986'da 1925'ten beri ilk kez Sovyetler Birliği'ne Moskova'da ve Leningrad'da resital vermek için gideceğini açıklamıştır. SSCB ve Amerika arasındaki iletişim ve anlaşmanın yeni atmosferi içinde, bu konserlerin müziksel değere olduğu gibi, politik değere sahip olaylar şeklinde görülmüştür. Moskova konseri için çoğu bilet Sovyet seçkinlerine ayrılmış ve biletlerin azı halka satılmıştır. Bu durum konservatuvar öğrencilerinin konseri basmalarına neden olmuştur ki televizyonda uluslararası olarak yayınlanan yayının izleyicileri tarafın duyulmuştur. Moskova konseri "Horowitz Moskova'da" adlı bir CD'de yayınlanmıştır, ki Billboard'un klasik müzik listelerinde bir yılı aşkın süre boyunca üst sıralarda kalmıştır. Konser, VHS'de ve en sonunda DVD'de yayınlanmıştır. Konser ayrıca CBS Haberleri'nin Pazar Sabahları programının özel bir bölümünde Moskova'dan bildiren Charles Kuralt'ın sunuculuğunda yaygın olarak görülmüştür.

Rus konserlerinden sonra, Horowitz Berlin, Amsterdam ve Londra dâhil birkaç Avrupa şehrinde konser vermiştir. Haziran'da Horowitz kendini Japonlara affettirmek için Tokyo'da olumlu tepkiler almış trio konserleri vermiştir. Bundan sonraki yıl, kendisine Cumhurbaşkanı Ronald Reagan tarafından Amerika'daki en yüksek sivil onur olan Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalya'sı verilerek ödüllendirilmiştir.

Horowitz son turunu 1987 yılının Bahar döneminde Avrupa'da yapmıştır. Horowitz Viyana'dayken son halka açık resitallerinden birinin bir video kaydı, 1991'de yayınlanmıştır. Son resitali, Hamburg'da, Almanya'da 21 Haziran 1987'de gerçekleşmiştir. Hayatının kalanında kayıt yapmaya devam etmiştir.

Vladimir Horowitz 86 yaşında New York'ta 5 Kasım 1989 tarihinde kalp krizinden dolayı hayatını kaybetmiştir. İtalya, Milano'da, Cimitero Monumentale'de Toscanini aile mezarlığında gömülmüştür.

Horowitz en iyi, romantik piyano repertuvarı ile bilinir. Çoğu kişi Horowitz'in ilk defa 1932'de kayıt edilmiş Liszt Sonat'ı kaydını o parçanın kusursuz icra edilmiş kaydı kabul eder, 75'i aşkın yıl ve diğer piyanistler tarafından disklere işlenmiş 100'den fazla performansdan sonra. Scriabin'nin Re-diyez Etüd'ü, Chopin'in Sol minör 1 No'lu Balad'ı, ve Polka de W.R. dahil birçok Rachmaninoff minyatürü, onunla yakından ilişkilendirilen diğer parçalardandı. Horowitz, Rachmaninov 3 No'lu Piyano Konçerto'su, Horowitzi'i "parçayı tümüyle yuttu. Cesareti vardı, bu şiddette, bu cesaret." diyerek öven Rachmaninov onun performansına korkuyla saygı göstermeden önce, alkışlarla karşılanıyordu. Horowitz daha sessiz performansları, Schumann'ın Kinderszenen'i, Scarlatti'nin klavye sonatları, Clementi'nin klavye sonatları ve birkaç Mozart ve Haydn sonatları dahilinde daha içten çalışmaları ile biliniyordu. Horowitz'in Scarlatti ve Clementi kayıtları dinleyiciler tarafından ödüllendirilmiş, ve piyanist 20. yüzyılın ilk yarısı sırasında çalışmaları nadiren icra edilen veya kayıt edilen iki besteciye olan ilgiyi geri getirdiği yardımdan dolayı itibar edilmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında, Horowitz modern Rus müziğinin galibi olmuş ve Prokofiev'in 6, 7 ve 8 No'lu Piyano Sonatlarını (sözde "Savaş Sonatları") ve Kabalevsky'nin 2 ve 3 No'lu Sonatlarının Amerika'da ilk gösterimini yapmıştır. Horowitz ayrıca Samuel Barber'ın Excursions ve Piyano Sonat'ının prömiyerini yapmıştır.

Horowitz, Liszt'in birkaç Macar Rapsodisi′ne yaptığı uyarlamalarla bilinir. İkinci Rapsodi Horowitz'in Carnegie Salon'unda 25. yıl dönümü konseri sırasında, 1953'te kaydedilmiştir ve İkinci Rapsodi'nin, yaptığı en zor aranjman olduğunu belirtmiştir. Horowitz'in nota transkriptleri, kendi bestesi olan Carmen'den bir Tema üzerine Varyasyonlar ve John Philip Sousa'nın Sonsuza Kadar Yıldızlar ve Çizgiler′i içerir. İkinci parça, tekrar dinleme umuduyla dinleyiciler arasında favori olmuştur. Transriptlerin yanında, Horowitz bestelerdeki "apiyanomsu" (piyano ile alakası olmayan) yazı biçimini ve yapısal sakarlığı geliştirmek için bestelerdeki yazıların değiştirilmesine karşı değildi. 1940'ta bestecinin rızası ile, Horowitz Rachmaninoff'un İkinci Piyano Sonat'ının orijinal 1913 ve gözden geçirilmiş 1931 uyarlamalarından kendi performans uyarlamasını yapmıştır, bu uyarlamayı piyanist Ruth Laredo sonrasında Hélène Grimaud kullanmıştır. Horowitz Musorgski'nin Bir Sergideki Resimler parçasını Mussorgsky'nin bir piyanist olmayışına ve enstrümanın olanaklarını anlamadığına dayanarak eseri daha etkili hale getirmek için büyük ölçüde tekrar yazmıştır. Horowitz belli eserlerdeki kısa pasajları değiştirmiştir, örneğin Chopin'in Si Minör Skerzo eserinde kromatik dizi için birbirine kenetlenen oktavları çıkarmıştır. Bu, bestekâr'ın yazısını kutsal kabul eden 19. yüzyıl çağı sonrasına ait çoğu piyaniste dikkat çekici zıtlıktaydı. Horowitz'in onların eserlerini icra ettiği yaşayan besteciler (bunların arasında Rachmaninoff, Prokofiev, ve Poulenc vardı) sürekli Horowitz'in kendi eserlerindeki performanslarını överlerdi. – kendi cesaret edip çalışmaları kendi isteğince kullanırken bile.

Horowitz'in yorumlamaları birkaç eleştirmen hariç dinleyiciler tarafından çok iyi şekilde karşılanırdı. Virgil Thomson, New York Herald Tribünü'ndeki söyleşilerinde Horowitz'i "bozma ve abartmada bir usta" olarak kabul ettiği istikrarlı eleştirisi ile ünlüydü. Horowitz, Thomson'un düşüncesini bir iltifat olarak aldığını iddia etti, Michelangelo ve El Greco'un da "bozumun ustaları" olduğunu belirtti.[36] Grove'un Müzik ve Müzisyenler Sözlüğü'nde 1980 yılı basımında Michael Steinberg Horowitz'e "müthiş enstrümantal yetenek müziğe ait anlayışta hiçbir güven taşımıyor" diye yazmıştır. New York Times müzik eleştirmeni Harold C. Schonberg, Thomson ve Steinberg gibilerinin Horowitz'in müziğe olan yaklaşımını benimseyen 19. yüzyıl performans uygulamaları ile aşikâr olmadığını söyleyerek karşı çıkmıştır. Ek olarak, aralarında Shura Cherkassky, Earl Wild, Lazar Berman, John Browning, Van Cliburn, Maurizio Pollini, Murray Perahia, Yefim Bronfman, ve Horacio Gutiérrez'in de bulunduğu çoğu piyanist Horowitz'e çok saygı duymuş ve ona karşı takdirlerini dile getirmişlerdir.

Horowitz'in icra tarzı sıklıkla büyük ölçüde yoğun çift-fortissimoları ardından gelen ani narin pianissimolar ile dinamik zıtlıkları içeriyordu. Horowitz'in kaba bir ses üretmeden piyanodan olağanüstü bir şiddette ses üretebiliyordu. Horowitz piyanodan son derece geniş aralıktaki ses renklerini elde edebiliyordu, ve onun gergin, keskin dokunuşları Chopin'in Mazurkaları gibi teknik yönden gösterişsiz parçalarda bile fark edilebiliyordu. Horowitz oktav tekniği ile biliniyordu; oktav içeren dakik bölümleri olağanüstü bir biçimde hızlı çalabiliyordu. Piyanist Tedd Joselson ona oktavları nasıl çalıştığını sorunca, Horowitz bir gösteri yaptı ve Joselson şöyle dedi; "Onları sanki hepimize öğretilmiş gibi tamı tamına çalıştı." Müzik eleştirmeni ve biyografi yazarı Harvey Sachs Horowitz hakkında "Olağanüstü bir merkezi sinir sistemine sahip ve eşit derecede ses rengine duyarlılığının müstefiti ve belki de kurbanı." demiştir. Oscar Levant, Hafızasını Kaybetmişin Anıları (The Memoirs of an Amnesiac) adlı kitabında, Horowitz'in oktavlarının dâhice, dakik ve bir kurşun gibi iz bıraktığını yazmıştı. 

Horowitz'in elinin konumu alışılmışın dışındaydı, avcu tuş yüzeyinin seviyesinden biraz aşağısındaydı. O sıklıkla akorları düz parmakla çalardı, ve sağ elindeki serçe parmağı nota çalacağı zaman sıklıkla bükülürdü; Harold C. Schonberg'e göre "bir kobranın saldırısı gibiydi." İcrasındaki işitsel coşku için Horowitz ellerini piyanonun kapağından 3 Aralık 2013 tarihinde yükseğe nadiren kaldırmıştır. Vücudu hareketsiz, ve yüzü yoğun dikkat dışında başka bir şeyi nadiren yansıtmıştır.

Horowitz Pazar günü öğleden sonraları icra etmeyi tercih etmiştir, ki o dinleyicilerinin daha iyi bir şekilde dinlenmiş ve daha ilgili olacaklarını düşünmüştür.

Ödülleri:

 • 1968 – Horowitz in Concert: Haydn, Schumann, Scriabin, Debussy, Mozart, Chopin (Columbia 45572)
 • 1969 – Horowitz on Television: Chopin, Scriabin, Scarlatti, Horowitz (Columbia 7106)
 • 1987 – Horowitz: The Studio Recordings, New York 1985 (Deutsche Grammophon 419217)
 • 1979 – Golden Jubilee Concert, Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3 (RCA CLR1 2633)
 • 1989 – Horowitz Plays Mozart: Piano Concerto No. 23 (Deutsche Grammophon 423287)
 • 1963 – Columbia Records Presents Vladimir Horowitz
 • 1964 – The Sound of Horowitz
 • 1965 – Vladimir Horowitz plays Beethoven, Debussy, Chopin
 • 1966 – Horowitz at Carnegie Hall – An Historic Return
 • 1972 – Horowitz Plays Rachmaninoff (Etudes-Tableaux Piano Music; Sonatas) (Columbia M-30464)
 • 1973 – Horowitz Plays Chopin (Columbia M-30643)
 • 1974 – Horowitz Plays Scriabin (Columbia M-31620)
 • 1977 – The Horowitz Concerts 1975/76 (RCA ARL1-1766)
 • 1979 – The Horowitz Concerts 1977/78 (RCA ARL1-2548)
 • 1980 – The Horowitz Concerts 1978/79 (RCA ARL1-3433)
 • 1982 – The Horowitz Concerts 1979/80 (RCA ARL1-3775)
 • 1988 – Horowitz in Moscow (Deutsche Grammophon 419499)
 • 1991 – The Last Recording (Sony SK 45818)
 • 1993 – Horowitz Discovered Treasures: Chopin, Liszt, Scarlatti, Scriabin, Clementi (Sony 48093)
 • 1963 – Columbia Records Presents Vladimir Horowitz
 • 1966 – Horowitz at Carnegie Hall: An Historic Return
 • 1972 – Horowitz Plays Rachmaninoff (Etudes-Tableaux Piano Music; Sonatas)
 • 1978 – Concert of the Century with Leonard Bernstein (conductor), the New York Philharmonic, Dietrich Fischer-Dieskau, Vladimir Horowitz, Yehudi Menuhin, Mstislav Rostropovich, Isaac Stern, Lyndon Woodside
 • 1987 – Horowitz: The Studio Recordings, New York 1985 (Deutsche Grammophon 419217)
 • 1988 – Horowitz in Moscow (Deutsche Grammophon 419499)
 • 1970 – Kreisleriana
 • 1972 – Honorary Member of the Royal Academy of Music (London)
 • 1982 – Wolf Foundation Prize for Music
 • 1985 – Commandeur de la Legion d'honneur from the French Government
 • 1985 – Order of Merit of the Italian Republic
 • 1986 – United States Presidential Medal of Freedom
 • 1988 – National Bow Tie League List of 10 Best Bow Tie Wearers of 1988
 • 2012 – Gramophone Hall of Fame entrant
Biyografiler sayfasına dönmek için tıklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar:
1. Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayın.
2. Yazım kurallarına özen gösterin.
3. Yasalara aykırı, hakaret içeren, düzeysiz veya reklam içeren yorumlarda bulunmayın.

*** Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, yazım kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.

Popüler Yayınlar

Etiketler

18 mart (1) 23 Nisan (1) 9/8'lik Presto (1) acapella (1) Adnan Atalay (1) Adrien Brody (1) Ah Bir Ataş Ver (1) akapella (1) akor (1) akustik gitar (1) akvaryum (1) Aladağlar (2) Alfred Denis Cortot (1) Ali Uçan (1) Alman (3) Alman folk müzik (1) Altai Kai (3) altay (1) Altın Bişşik (1) alto (1) Anadolu rock (5) Anna Magdalena Bach (1) Antonín Dvořák (1) Antonio Vivaldi (1) armoni (1) Arthur Rubinstein (1) Artur Schnabel (1) arya (1) aşk (2) Atatürk (5) Ayhan Baran (1) Ayrıldı Gönül (1) Ayrılık (1) Ayşen Gruda (1) Azerbaycan (6) Bach (4) Badi Nedim Ofdağ (1) bafra (1) bando (1) Barış Manço (2) barok (3) Bartholdy (1) Bartolomeo Cristofori (1) bas gitar (1) Beethoven (1) bemol (1) beste (1) Beyazıt Öztürk (1) Beyer (2) Birol Işıkdemir (1) Biz Aşkı Meleklerden Çaldık (1) bizim nesil (1) blues (4) Bolu (4) Brahms (1) Buğra Gültek (1) Bulgar Tangosu (1) Burcu Güneş (1) Burgmüller (2) Bydgoszcz Blues (1) Carmen (1) Cemal Reşit Rey (1) cen karaca (1) Charles-Louis Hanon (1) Chopin (2) Cihan Ünal (1) Claude Debussy (1) Clementi (2) Constantin Dinu Lipatti (1) Cortot (1) Czerny (2) Çağdaş Dönem (1) çalgı (1) çalgılama (1) Çalın Davulları (1) çanakkale (1) çanakkale türküsü (1) Çaykovski (2) çingeneler zamanı (1) çocuk (1) çocuklar (1) dağlar (2) Debre (1) Debussy (1) Dede Efendi (1) dijital piyano (2) Dino Lipatti (1) dizi müzikleri (1) do majör (1) do majör prelude (1) doğa (3) Doğu Türkistan (1) Dört Kitabın Mânâsı (1) Drama (1) Drama Köprüsü (1) Duvernoy (2) duygu (1) Efe (1) eğitim (9) eğitim öğretim (3) eğitim-öğretim (2) eğitimci (2) Eğriçam Deresi (1) elalem (1) elektro gitar (4) elektro piyano (2) Elveda Rumeli (3) Emil Gilels (1) empresyonizm (1) ergenlik (1) ergenlik dönemi (1) Erzurum (2) Eşkıya (1) eteği belinde (1) etüt (3) Ey Güzel Kırım (5) falco (1) Faruk Yener (1) Faun (1) Fazıl Say (1) Federkleid (1) Felix Mendelssohn Bartholdy (1) Ferdinand Beyer (4) Fırat (1) Fırat Türküsü (1) film (2) film tanıtımı (1) finale (1) flüt (2) folk müzik (2) fotoğraf (1) Franz Liszt (1) Franz Peter Schubert (1) Franz Schubert (1) Frédéric Chopin (1) fret (1) Gagauz (1) Gagavuz (5) Gagavuz halk yırı (3) Gagavuzya (2) gelecek (1) George Bizet (1) George Frideric Handel (2) gitar (15) goran bregoviç (1) Gottschalk (1) güzel sanatlar lisesi (6) Hacıvat Karagöz (2) Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü (2) halk yırı (2) Haluk Bilginer (1) Handel (2) Hanon (1) Hanon tekniği (1) Haydn (1) heavy metal (7) Henry Purcell (1) hiçlik (1) Horowitz (1) Hoşça Kal Abim (1) Iğdır'ın Al Alması (1) İGSL (2) iki el koordinasyon (1) İlkadım (1) İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (2) İndim Yarın Bahçasına (1) İngiliz (1) insan (2) İnsan ve Müzik (1) İnsan ve Sanat Eğitimi (1) İrşad Aydın (1) isteksizlik (1) İstiklal Marşı (1) İstiklâl Marşı (1) İtalyan (1) izlenimcilik (1) J. W. Schaum (1) jenny (1) Johann Friedrich Franz Burgmüller (2) Johann Sebastian Bach (4) Johannes Brahms (1) Jonathan Goldman (1) Joseph Haydn (1) kai kojong (1) kamajay (3) karadeniz (1) Kasap Havası (1) Kastamonu (2) Kazak (5) Kemal Sahir Gürel (1) keman (2) Kırım (6) KırımHalk Yırı (2) Kitap (6) Klasik Dönem (1) klasik gitar (1) klavikord (1) klavisteryum (1) klavsen (1) kolay (1) konçerto (1) konser (1) konservatuvar kontralto (1) konsol piyano (2) koro (1) kurşun yarası (1) Kurtalan Ekspres (1) kuyruklu piyano (2) la minör (1) La Minör Inventions (1) Led Zeppelin (1) LGS (1) Lipatti (1) Lizst (1) Louis Moreau Gottschalk (1) Ludvig van Beethoven (1) Makedonya (2) Manastır (1) Manastır Türküsü (1) mani (1) manuş baba (1) manzara (1) Mari Kız (1) marsis (1) Martha Argerich (1) Mehmet Ömür (1) melodi (1) melodram (1) merak (1) metal (6) metronom (1) millî eğitim (2) motif (1) motivasyon (2) Mozart (1) Muhittin Korkmaz (1) Muzaffer Sarısözen (1) Muzio Clementi (1) Münir Nurettin Selçuk (1) müzik (2) Müzik Kılavuzu (1) müzik öğretmeni (1) Müzik sözlüğü (6) müzik teknolojisi (1) Napoliten (1) nasıl çalınır (7) natürel (1) naz barı (1) Nazar Eyle (1) Nazmi Ilıcalı (1) nevruz (2) Nilüfer (1) nota (2) OglanElini Sallama (1) oktav (1) okul (7) opera (1) org (2) Orhan Gencebay (1) Orta Asya (1) Oy Nazlı Yarim (1) öğrenci (2) öğretmen (1) öğretmenler (2) Öğretmenler Günü (1) öğretmenlik (2) özdemir erdoğan (1) özgürlük (1) özgüven (1) özgüven gelişimi (1) p (1) paflagonya (1) Pagan (1) pandemi (3) parmak geçişi (1) partisyon (1) perde (1) Piyano (18) piyano başlangıç seviyesi (1) piyano düzenlemesi (2) piyano eğitimi (14) piyano etüt (5) piyano kitap (2) piyano öğretmeni (16) piyano tekniği (21) Piyano Tekniğinin Biyomekanik Temeli (1) piyano türleri (1) piyano virtüözleri (11) piyano virtüözü (11) piyano-gitar (7) piyanonun tarihçesi (2) polifonik (1) Polonya (1) pop (1) portatif piyano (1) porte (1) presto (2) proje (1) psikoloji (5) Purcell (1) Pyotr İlyiç Çaykovski (2) Rahmaninov (1) rapsodi (1) rekrut (1) Richard Wagner (1) Richter (1) ritm (1) Robert Schumann (1) rock (12) Romance (1) romantik dönem (3) romantik dönem piyano (2) Rubinstein (1) Ruhi Su (1) Rumeli (5) Rus (1) sahne fobisi (1) salgın (3) Samsun (3) Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (3) sanat (1) Sarabande (1) Sarı Gelin (1) Schaum (1) Schnabel (1) School of Rock (1) schubert (1) Schumann (1) Seba Baştuğ Şen (1) Seçil Hitit (3) Selanik (2) serenad (1) Sergey Rahmaninov (1) ses (2) ses kayıt (1) Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri (1) Sesin Peşinde (1) Seslerin Gizli Gücü (1) sevgi (1) Sezen Aksu (2) Sigismund Thalberg (1) Sol Majör Minuetto (1) sol majör no 101 (1) Sol Majör No 74 (1) Sol Minör Allegretto Menuet (1) Sol Minör Menuet (2) sonat (1) Sonatina in F Majör (1) Sonatina Op. 36 No 1 (1) soprano (1) sosyoloji (1) sözlük (6) Sözüm Var (1) Stairway To Heaven (1) stephen kurudimov (1) Su (1) Suat Arıkan (1) Süha Ünsal (1) Sviatoslav Richter (1) şan (2) Şebnem Sönmez (1) Şenel Genç (1) tango (2) Tatar (6) teknoloji (1) Thalberg (1) The Pianist (1) titreşim (1) ton bulma (1) toplum (6) Turan (2) Tuva (2) türk (4) Türk 100'ler - Müzisyenler (1) Türk Dünyası Müzikleri (15) Türk Marşı (1) türk sanat müziği (1) Türkistan (1) türkü (21) Ufuk Önen (1) uvertür (1) Uygur (1) uzaktan eğitim (2) Veda (1) vefa (1) vibrato (1) virtüöz (11) Vivaldi (1) Vladimir Horowitz (1) Wagner (1) Wolfgang Amadeus Mozart (1) Yaşar Kurt (1) yaşru (2) yaylı çalgılar (1) Yıldız Kenter (1) yıldızların altında (1) yılgınlık (1) Zeki Duygulu (1) Zeybek (1)