Translate (Çeviri)

Blog Arşivi

Bu Blogda Ara

1 Mayıs 2021 Cumartesi

Emil Gilels

Emil Gilels

Hayatı:

Emil Grigoryevich Gilels (Ukraynaca: Емі́ль Григо́рович Гі́лельс; 19 Ekim 1916 - 14 Ekim 1985) Sovyet piyano virtüözü. Tüm zamanların en büyük piyanistlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Gilels, 19 Ekim 1916'da Odessa'da (o zaman Rus İmparatorluğunun bir parçasıydı) Gesya ve Grigory Gilels'in çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir şeker rafinerisinde katip olarak çalıştı. Üç yaş küçük kız kardeşi Elizaveta ünlü bir kemancıydı. Ailesi Yahudi kökenliydi.

Gilels olağanüstü bir yeteneğe sahipti ve beş buçuk yaşında Odessa'da ünlü bir piyano eğitmeni olan Yakov Tkach ile derslere başladı. Loeschhorn'un çalışmalarının üç cildini birkaç ay içinde ve kısa bir süre sonra da Clementi ve Mozart sonatinalarını çalıyordu.

Mayıs 1929'da 12 yaşındaki Gilels ilk halka açık konserini verdi. 1929'da Odessa Konservatuarı'na  Bertha Reingbald'ın sınıfına kabul edildi. Reingbald'ın vesayeti altında Gilels, tarih ve edebiyat konusunda özel bir yetenekle kültürel ilgi alanlarını genişletti. 1932'de Arthur Rubinstein, Odessa Konservatuarı'nı ziyaret etti ve Gilels'le tanıştı ve ikisi Rubinstein'ın hayatının geri kalanında arkadaş kaldı. Tkach gibi Reingbald de Gilels'e canlı konserler vermesine izin verme konusunda dikkatli bir şekilde rehberlik etti ve öğrencisini aşırı konser performanslarından korudu. Katılmak için yaş sınırının altında olmasına rağmen Tüm Ukrayna Yarışması'nda yarıştı, ancak jüriden burs kazandı.

Gilels, 1932'de ilk olarak Heinrich Neuhaus'u ziyaret etti. 1933'te Moskova'daki İlk Tüm Birlik Sanatçıları Yarışması'na katıldı ve oybirliğiyle alınan kararla birincilik ödülünü kazandı. Bu galibiyet Gilels'i SSCB'de ünlü yaptı ve ülke çapında bir konser turuna yol açtı. Bununla birlikte, gezmenin stresi, Gilels'in turnesini kısaltmasına ve Odessa'ya dönmesine, çalışmalarını bitirmesine, hatta Moskova Konservatuarı'na geçiş davetini reddetmesine neden oldu. Gilels daha sonra Reingbald'ı gerçek öğretmeni, akıl hocası ve ömür boyu arkadaşı olarak gördü.

Gilels, Odessa Konservatuarı'ndan 1935 sonbaharında mezun oldu. Ardından, Moskova Konservatuarı'nda yüksek lisans öğrencisi olarak Heinrich Neuhaus'un sınıfına kabul edildi ve Gilels, konser vermeye olan bağlılığını yeniledi. 1936'da ilk uluslararası yarışması olan Uluslararası Viyana Müzik Akademisi Yarışması'na katıldı. Gilels ikincilik ödülünü alırken, arkadaşı ve diğer öğrencisi Yakov Flier birinci oldu. İki yıl sonra, 1938'de Gilels ve Flier, Brüksel'deki Uluslararası Ysaÿe Festivali'ne (Kraliçe Elisabeth Yarışması) katıldı. Gilels birincilik ödülünü aldı ve Flier üçüncü oldu. Gilels, 1938'de Moskova'da eğitimini tamamladı.

Brüksel'deki faaliyetlerinin ardından, 1939 New York Dünya Fuarı'nda planlanan bir tur ve Amerika'daki ilk açılış, İkinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi nedeniyle iptal edildi. Rusya'da sürgünde yaşayan Sergey Rachmaninov, Gilels'in itibarını duymuş ve Gilels'in radyo performanslarını dinlemeye başlamıştı. Rachmaninov daha sonra Gilels'i piyanist halefi olarak gördü ve ona madalya ve diplomasını gönderdi.

1944'te Gilels, Prokofiev'in 8. Piyano Sonatının prömiyerini yaptı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Gilels, Sovyet birliklerini ön cephede film arşivi görüntüleri bulunan moral artırıcı açık hava resitalleriyle eğlendirdi. 1945'te kemancı Leonid Kogan (kayınbiraderi) ve çellist Mstislav Rostropovich ile bir oda müziği üçlüsü kurdu. Gilels, 1946'da Stalin Ödülü'ne layık görüldü. Savaştan sonra, solist olarak Doğu Avrupa'daki Sovyet Bloku ülkelerini gezdi. Yakov Flier ile iki piyano resitali, kemancı kız kardeşi Elizaveta ile konserler verdi. 1952'de Moskova Konservatuarı'nda profesör oldu. Öğrencilerinin arasında Valery Afanassiev, Irina Zaritskaya, Marina Goglidze-Mdivani, Irina Smorodinova, Igor Zhukov, Vladimir Blok ve Felix Gottlieb  yer aldı. Van Cliburn'e birincilik ödülü veren 1958'deki açılış yarışmasında Uluslararası Çaykovski Yarışması'nın jüri başkanlığını yaptı.

Gilels, David Oistrakh ile birlikte Batı'da seyahat etmesine ve konserler vermesine izin verilen ilk Sovyet sanatçılarından biriydi. Amerika'daki ilk çıkışı Ekim 1955'te Philadelphia Orkestrası ve Eugene Ormandy ile oldu. İngiltere'deki ilk çıkışı 1952'de Royal Albert Hall'da yapıldı. Gilels, Salzburg Festivali'ne 1969'da Mozarteum'da Weber, Prokofiev ve Beethoven'ın piyano resitali ve ardından George Szell ve Viyana Filarmoni Orkestrası ile Beethoven'ın Üçüncü Piyano Konçertosu'nun performansıyla başladı.

1981 yılında, Gilels bir ağır kalp krizi geçirdi. 14 Ekim 1985'te Moskova'da, 69. doğum gününden sadece birkaç gün önce, tıbbi bir kontrol sırasında beklenmedik bir şekilde öldü. Gilels'i iyi tanıyan ve Moskova Konservatuarı'nda Heinrich Neuhaus'un sınıfında öğrenci olan Sviatoslav Richter, Gilels'in Kremlin Hastanesi'nde rutin bir kontrol sırasında yanlışlıkla bir ilaç enjekte edildiğinde kazara öldürüldüğüne inanıyordu. Ancak Danimarkalı besteci ve yazar Karl Aage Rasmussen, Richter biyografisinde bu olasılığı reddeder ve bunun sadece yanlış bir söylenti olduğunu iddia eder.

Gilels iki kez evlendi. İlk olarak 1940 yılında piyanist Rosa Tamarkina ile evlendi. İkinci eşi, 1947'de evlendiği Moskova Konservatuarı mezunu Fariset (Lala) Hutsistova'ydı. Moskova'da Flier's sınıfından mezun piyanist Elena adında bir kızları vardı. 

Repertuvarı:

Gilels, mükemmel teknik kontrolü ve parlak tonu ile evrensel olarak takdir edilmektedir. Gilels, Barok Dönemden geç Romantik ve 20. yüzyıl klasik bestecilerine kadar uzanan bir repertuvara sahipti. Merkezi Alman-Avusturya klasikleri hakkındaki yorumları, özellikle Beethoven, Brahms ve Schumann olmak üzere repertuarının özünü oluşturdu. Ancak Scarlatti ve Debussy, Rachmaninov ve Prokofiev gibi 20. yüzyıl bestecileriyle eşit derecede aydınlatıcıydı.

Gilels'in kayıt tarihinin çoğu için kayıtları, devlet plak şirketi olan klasik müzik repertuvarı Melodiya içindi. Bu kayıtlar sırasıyla batıda EMI Records altında ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Angel Records (ve EMI'nin bütçesi Seraphim Records) altında lisanslandı. 2013'te Warner Classics, EMI Classics'i benimsedi ve böylece Gilels'in kayıtlarının çoğunu aldı.

Gilels, Moskova'da bir hastanede beklenmedik bir şekilde öldüğünde Beethoven'ın Alman plak şirketi Deutsche Grammophon için piyano sonatlarının kayıt döngüsünü tamamlamak üzereydi. "Hammerklavier" Sonatı kaydı 1984 yılında Gramofon Ödülü aldı. Gilels, Mozart'ın Karl Böhm ile çift ​​piyano konçertosu ve Viyana Filarmoni ve Schubert'in Fa minörde piyano düeti için Fantasie'si dahil olmak üzere kızıyla birlikte kaydetti. Ayrıca kemancı Leonid Kogan ve çellist Mstislav Rostropovich ile oda müziği kayıtları yaptı.

Ödülleri:

 • 1.lik Ödülü, Tüm Sovyetler Birliği Piyano Yarışması, 1933
 • 2.lik Ödülü, Viyana Uluslararası Piyano Yarışması, 1936
 • 1.lik Ödülü, Concours Eugène Ysaÿe, Brüksel, 1938
 • Stalin Ödülü, SSCB, 1946
 • SSCB Halk Sanatçısı, 1954
 • 1961 dahil olmak üzere, SSCB'nin Lenin'in Üç Emri
 • Lenin Ödülü, 1962
 • Sosyalist Emek Kahramanı, 1976
 • Kızıl Bayrak İşçi Nişanı
 • Halkların Dostluk Düzeni
 • Şeref Rozeti Nişanı
 • Commandeur, Ordre de Mérite Culturel ve Artistique de Paris, 1967
 • Paris Şehri Altın Madalyası, Fransa
 • Leopold Nişanı (Belçika)
 • Onursal Üye, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Roma
 • Onursal Üye, Royal Academy of Music, Londra
 • Fahri Profesör, Franz Liszt Müzik Akademisi, Budapeşte

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorum yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar:
1. Lütfen yorumunuzun tamamını büyük harflerle yazmayın.
2. Yazım kurallarına özen gösterin.
3. Yasalara aykırı, hakaret içeren, düzeysiz veya reklam içeren yorumlarda bulunmayın.

*** Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, yazım kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.

Popüler Yayınlar

Etiketler

18 mart (1) 23 Nisan (1) 9/8'lik Presto (1) acapella (1) Adnan Atalay (1) Adrien Brody (1) Ah Bir Ataş Ver (1) akapella (1) akor (1) akustik gitar (1) akvaryum (1) Aladağlar (2) Alfred Denis Cortot (1) Ali Uçan (1) Alman (3) Alman folk müzik (1) Altai Kai (3) altay (1) Altın Bişşik (1) alto (1) Anadolu rock (5) Anna Magdalena Bach (1) Antonín Dvořák (1) Antonio Vivaldi (1) armoni (1) Arthur Rubinstein (1) Artur Schnabel (1) arya (1) aşk (2) Atatürk (5) Ayhan Baran (1) Ayrıldı Gönül (1) Ayrılık (1) Ayşen Gruda (1) Azerbaycan (6) Bach (4) Badi Nedim Ofdağ (1) bafra (1) bando (1) Barış Manço (2) barok (3) Bartholdy (1) Bartolomeo Cristofori (1) bas gitar (1) Beethoven (1) bemol (1) beste (1) Beyazıt Öztürk (1) Beyer (2) Birol Işıkdemir (1) Biz Aşkı Meleklerden Çaldık (1) bizim nesil (1) blues (4) Bolu (4) Brahms (1) Buğra Gültek (1) Bulgar Tangosu (1) Burcu Güneş (1) Burgmüller (2) Bydgoszcz Blues (1) Carmen (1) Cemal Reşit Rey (1) cen karaca (1) Charles-Louis Hanon (1) Chopin (2) Cihan Ünal (1) Claude Debussy (1) Clementi (2) Constantin Dinu Lipatti (1) Cortot (1) Czerny (2) Çağdaş Dönem (1) çalgı (1) çalgılama (1) Çalın Davulları (1) çanakkale (1) çanakkale türküsü (1) Çaykovski (2) çingeneler zamanı (1) çocuk (1) çocuklar (1) dağlar (2) Debre (1) Debussy (1) Dede Efendi (1) dijital piyano (2) Dino Lipatti (1) dizi müzikleri (1) do majör (1) do majör prelude (1) doğa (3) Doğu Türkistan (1) Dört Kitabın Mânâsı (1) Drama (1) Drama Köprüsü (1) Duvernoy (2) duygu (1) Efe (1) eğitim (8) eğitim öğretim (2) eğitim-öğretim (2) eğitimci (2) Eğriçam Deresi (1) elalem (1) elektro gitar (4) elektro piyano (2) Elveda Rumeli (3) Emil Gilels (1) empresyonizm (1) ergenlik (1) ergenlik dönemi (1) Erzurum (2) Eşkıya (1) eteği belinde (1) etüt (3) Ey Güzel Kırım (5) falco (1) Faruk Yener (1) Faun (1) Fazıl Say (1) Federkleid (1) Felix Mendelssohn Bartholdy (1) Ferdinand Beyer (4) Fırat (1) Fırat Türküsü (1) film (2) film tanıtımı (1) finale (1) flüt (2) folk müzik (2) fotoğraf (1) Franz Liszt (1) Franz Peter Schubert (1) Franz Schubert (1) Frédéric Chopin (1) fret (1) Gagauz (1) Gagavuz (5) Gagavuz halk yırı (3) Gagavuzya (2) gelecek (1) George Bizet (1) George Frideric Handel (2) gitar (15) goran bregoviç (1) Gottschalk (1) güzel sanatlar lisesi (6) Hacıvat Karagöz (2) Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü (2) halk yırı (2) Haluk Bilginer (1) Handel (2) Hanon (1) Hanon tekniği (1) Haydn (1) heavy metal (7) Henry Purcell (1) hiçlik (1) Horowitz (1) Hoşça Kal Abim (1) Iğdır'ın Al Alması (1) İGSL (2) iki el koordinasyon (1) İlkadım (1) İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (2) İndim Yarın Bahçasına (1) İngiliz (1) insan (2) İnsan ve Müzik (1) İnsan ve Sanat Eğitimi (1) İrşad Aydın (1) isteksizlik (1) İstiklal Marşı (1) İstiklâl Marşı (1) İtalyan (1) izlenimcilik (1) J. W. Schaum (1) jenny (1) Johann Friedrich Franz Burgmüller (2) Johann Sebastian Bach (4) Johannes Brahms (1) Jonathan Goldman (1) Joseph Haydn (1) kai kojong (1) kamajay (3) Kasap Havası (1) Kastamonu (2) Kazak (5) Kemal Sahir Gürel (1) keman (2) Kırım (6) KırımHalk Yırı (2) Kitap (6) Klasik Dönem (1) klasik gitar (1) klavikord (1) klavisteryum (1) klavsen (1) kolay (1) konçerto (1) konser (1) konservatuvar kontralto (1) konsol piyano (2) koro (1) kurşun yarası (1) Kurtalan Ekspres (1) kuyruklu piyano (2) la minör (1) La Minör Inventions (1) Led Zeppelin (1) LGS (1) Lipatti (1) Lizst (1) Louis Moreau Gottschalk (1) Ludvig van Beethoven (1) Makedonya (2) Manastır (1) Manastır Türküsü (1) mani (1) manuş baba (1) manzara (1) Mari Kız (1) Martha Argerich (1) Mehmet Ömür (1) melodi (1) melodram (1) merak (1) metal (6) metronom (1) millî eğitim (2) motif (1) motivasyon (2) Mozart (1) Muhittin Korkmaz (1) Muzaffer Sarısözen (1) Muzio Clementi (1) Münir Nurettin Selçuk (1) müzik (2) Müzik Kılavuzu (1) müzik öğretmeni (1) Müzik sözlüğü (6) müzik teknolojisi (1) Napoliten (1) nasıl çalınır (7) natürel (1) naz barı (1) Nazar Eyle (1) Nazmi Ilıcalı (1) nevruz (2) Nilüfer (1) nota (2) OglanElini Sallama (1) oktav (1) okul (7) opera (1) org (2) Orhan Gencebay (1) Orta Asya (1) Oy Nazlı Yarim (1) öğrenci (1) öğretmen (1) öğretmenler (2) Öğretmenler Günü (1) öğretmenlik (2) özdemir erdoğan (1) özgürlük (1) özgüven (1) özgüven gelişimi (1) p (1) paflagonya (1) Pagan (1) pandemi (3) parmak geçişi (1) partisyon (1) perde (1) Piyano (18) piyano başlangıç seviyesi (1) piyano düzenlemesi (2) piyano eğitimi (14) piyano etüt (5) piyano kitap (2) piyano öğretmeni (16) piyano tekniği (21) Piyano Tekniğinin Biyomekanik Temeli (1) piyano türleri (1) piyano virtüözleri (11) piyano virtüözü (11) piyano-gitar (7) piyanonun tarihçesi (2) polifonik (1) Polonya (1) pop (1) portatif piyano (1) porte (1) presto (2) proje (1) psikoloji (4) Purcell (1) Pyotr İlyiç Çaykovski (2) Rahmaninov (1) rapsodi (1) rekrut (1) Richard Wagner (1) Richter (1) ritm (1) Robert Schumann (1) rock (11) Romance (1) romantik dönem (3) romantik dönem piyano (2) Rubinstein (1) Ruhi Su (1) Rumeli (5) Rus (1) sahne fobisi (1) salgın (3) Samsun (3) Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi (3) sanat (1) Sarabande (1) Sarı Gelin (1) Schaum (1) Schnabel (1) School of Rock (1) schubert (1) Schumann (1) Seba Baştuğ Şen (1) Seçil Hitit (3) Selanik (2) serenad (1) Sergey Rahmaninov (1) ses (2) ses kayıt (1) Ses Kayıt ve Müzik Teknolojileri (1) Sesin Peşinde (1) Seslerin Gizli Gücü (1) sevgi (1) Sezen Aksu (2) Sigismund Thalberg (1) Sol Majör Minuetto (1) sol majör no 101 (1) Sol Majör No 74 (1) Sol Minör Allegretto Menuet (1) Sol Minör Menuet (2) sonat (1) Sonatina in F Majör (1) Sonatina Op. 36 No 1 (1) soprano (1) sosyoloji (1) sözlük (6) Sözüm Var (1) Stairway To Heaven (1) stephen kurudimov (1) Su (1) Suat Arıkan (1) Süha Ünsal (1) Sviatoslav Richter (1) şan (2) Şebnem Sönmez (1) Şenel Genç (1) tango (2) Tatar (6) teknoloji (1) Thalberg (1) The Pianist (1) titreşim (1) ton bulma (1) toplum (6) Turan (2) Tuva (2) türk (4) Türk 100'ler - Müzisyenler (1) Türk Dünyası Müzikleri (15) Türk Marşı (1) Türkistan (1) türkü (21) Ufuk Önen (1) uvertür (1) Uygur (1) uzaktan eğitim (2) Veda (1) vibrato (1) virtüöz (11) Vivaldi (1) Vladimir Horowitz (1) Wagner (1) Wolfgang Amadeus Mozart (1) Yaşar Kurt (1) yaşru (2) yaylı çalgılar (1) Yıldız Kenter (1) yıldızların altında (1) yılgınlık (1) Zeki Duygulu (1) Zeybek (1)